Renowacja wikliny – jak ją odnowić?

Wyroby wiklinowe na dobre zagościły w naszych domach o ogrodach. Występują one pod wieloma postaciami, jako przedmioty użytkowe i dekoracyjne, które cenimy przede wszystkim za niezwykły urok, wygodę i cenę. Plecione z wikliny meble, kufry, skrzynie, koszyki i wiele innych przedmiotów to produkty trwałe, natomiast by posłużyły nam one przez długi czas, musimy o nie właściwie zadbać. A co możemy zrobić, jeśli wiklinowe wyroby nie wyglądają już tak, jak po zakupie? Przedstawiamy kilka sposobów na skuteczną renowację wikliny.

Na wstępie należy jednak przypomnieć, że wiklina po wypleceniu, choć jest materiałem trwałym i stabilnym, to działanie niektórych czynników atmosferycznych z czasem może ją znacznie osłabić i oszpecić. Mowa tu przede wszystkim o nadmiernej wilgoci, a więc deszczu i śniegu, jak i zbyt dużemu nasłonecznieniu – pierwsze sprawia, że wiklina ciemnieje i może pleśnieć, zaś drugie powoduje jej skrzypienie i odkształcanie. Jeśli do tego dojdzie i zmiany te nie są jeszcze zbyt duże, to bez obaw, wiklinowy mebel czy dekorację można jeszcze odratować  – służy temu renowacja mebli wiklinowych.

Renowacja mebli wiklinowych

Ze względu na swoje zastosowanie, renowacji najczęściej wymagają wiklinowe meble. Odnawianie mebli z wikliny w większości przypadków jest zabiegiem, z którym bez większych problemów poradzimy sobie sami w domowych warunkach. W zależności od potrzeb i efektów, które chcemy uzyskać, możemy podokręcać lub poprawić mocowania, polakierować bądź pomalować wiklinę na wybrany kolor, jak również obszyć mebel tkaniną.

Malowanie wikliny

Pomalowanie wikliny to najprostszy i najszybszy sposób, dzięki któremu możemy nie tylko dokonać renowacji ale także całkowicie odmienić wygląd mebla, nadając mu drugie życie. Jeśli mamy taką możliwość, najlepiej użyć pistoletu, dzięki czemu farba dotrze w każde miejsce plecionki. Ale spokojnie, tradycyjne malowanie pędzlem także przyniesie pożądany efekt. Przystępując do pracy należy najpierw dokładnie oczyścić mebel z kurzu przy pomocy odkurzacza z wąską końcówką lub suchą ścierką. Jeśli wiklina ma większe plamy lub pojawiła się na miej pleśń, należy je usunąć papierem ściernym. Chcąc użyć kilku kolorów, poszczególne elementy warto oddzielić od siebie taśmą malarską. Z kolei chcąc zachować naturalny kolor wikliny, należy użyć lakieru lub lakierobejcy. Wybierając produkt do malowania wikliny należy zwrócić uwagę na to, czy dana farba lub lakier nadają się do pokrycia tego materiału. Na rynku dostępne są już farby dedykowane do wikliny, natomiast jeśli takiej nie mamy, spokojnie możemy użyć każdej innej farby lub lakieru do drewna.

Obszycie wikliny tkaniną

Wiklinowe meble można także obszyć wikliną. Tutaj także mamy kilka możliwości. Jedną z nich jest całościowe pokrycie mebla materiałem – w tym celu dobieramy materiał, dopasowując go do kształtu i rozmiaru mebla, zostawiając nieco zapasu, wyścielamy nim fotel bądź ławę, następnie zszywamy tkaninę w kilku miejscach. Natomiast zdecydowanie lepiej wygląda obszycie wikliny jedynie częściowo – najczęściej materiałem pokrywa się siedzisko. Potrzebujemy do tego odpowiednich wymiarów gąbki do wypełnień mebli oraz tkaniny – w obu przypadkach najlepiej, by był to grubszy materiał. Wystarczy z obu stron pokryć gąbkę i dokładnie obszyć. Można również wykonać efektowne zakładki lub wszyć zamek, dzięki czemu pokrowiec będzie można prać. Jeśli chcemy iść na łatwiznę, takie poduszki dostaniemy także w sklepie z wyrobami wiklinowymi – w naszym oczywiście też.

Inne pomysły

Meble wykonane z wikliny można także pomysłowo ozdobić, dzięki czemu wszelkie zniszczenia nie będą tak widoczne. W tym celu możemy użyć kolorowych, materiałowych wstążek – wystarczy, że przepleciemy je przez wiklinowe gałązki, tworząc wzory według własnego pomysłu. Z kolei wykorzystując klej na gorąco możemy przykleić do wikliny rozmaite ozdoby, takie jak cekiny czy pomponiki, nadając meblom unikatowego charakteru.

Jak czyścić wiklinę?

Wyroby wiklinowe wymagają także czyszczenia. Tak naprawdę tylko odpowiednia pielęgnacja i regularna konserwacja sprawią, że renowacja nie będzie konieczna. Raz na trzy miesiące wiklinowe wyroby należy dokładnie oczyścić z kurzu (suchą ścierką) oraz większych zabrudzeń (na mokro). Nie potrzebujemy do tego specjalistycznych preparatów – wystarczy, że do 1 litra wody dodamy 2 łyżki soli, 2 łyżki soku z cytryny lub 1 łyżkę sody oczyszczonej. Pamiętajmy też, by namoczoną szmatkę dokładnie odcisnąć z nadmiaru wody. Po wyschnięciu wiklinę można potraktować olejem roślinnym lub oliwką dziecięcą, przecierając delikatnie nasączonym wacikiem kosmetycznym.

Jak czyścić wiklinę z pleśni?

Wiklinowe wyroby, zwłaszcza te, które znajdują się na zewnątrz, często narażone są na powstanie pleśni. Nic więc dziwnego, że jak czyścić wiklinę z pleśni to częste pytanie na wszelkiego rodzaju forach. By skutecznie pozbyć się pleśni, należy najpierw oczyścić przedmiot z kurzu, a następnie przygotować roztwór, którym dokładnie wyszorujemy wiklinę. Najlepszy będzie roztwór z wody i wybielacza, w proporcjach 1:1. Gotowy preparat należy przelać do rozpylacza i spryskać nim wiklinę, odczekać 15 minut a następnie – przy pomocy małego pędzelka –  zetrzeć zabrudzenia i pleśń. Teraz czas na „kąpiel słoneczną” – wystawiamy mebel na delikatne słońce i pozostawiamy na około godzinę. Po tym czasie dokładnie płuczemy wiklinę, używając tym razem samej wody, po czym ponownie zostawiamy do całkowitego wyschnięcia. Wykonując czyszczenie wikliny z pleśni należy bezwzględnie stosować rękawiczki oraz maseczkę ochronną.

Wyroby wiklinowe cieszą się tak dużą popularnością, bowiem pasują do większości wnętrz, a dodatkowo sprawdzają się także w ogrodzie. Mają swój niepowtarzalny urok, który – dzięki odpowiedniej pielęgnacji i renowacji – możemy zachować na bardzo długi czas.

Inne wpisy

Logo Wiklinowe Cuda

Z pasji do rękodzieła...



Wiklina daje ogromne możliwości jeśli chodzi o produkty, które można z niej wytworzyć. Oferujemy tradycyjne wyroby z wikliny, znane i używane od wielu lat a jeśli w naszym asortymencie nie ma danego produktu lub potrzebny jest przedmiot nieszablonowy, chętnie stworzymy go na indywidualne zamówienie klienta, według przygotowanego przez niego projektu.

Nasze produkty wiklinowe wyróżniają się najwyższą jakością, trwałością, różnorodnością wzorów i kolorów oraz dbałością o każdy, choćby najmniejszy szczegół a to wszystko w najlepszych cenach. Posiadamy produkty z wikliny w kolorze naturalnym, białym, wenge oraz innych kolorach. Oprócz wyrobów wiklinowych w naszej ofercie znaleźć można poduszki na huśtawkę lub fotel wiszący gniazdo bociana oraz poduchy na fotel bujany, fotel ogrodowy lub sofę w różnych wzorach i kolorach.

Zapraszamy więc do sklepu internetowego największego producenta polskich wyrobów wiklinowych. Gwarantujemy najwyższą jakość, konkurencyjne ceny oraz szybką realizację zamówienia. Wyroby z wikliny- znamy się na nich jak nikt inny! Wejdź na stronę producenta wyrobów wiklinowych i znajdź produkt najlepszy dla Ciebie i Twoich bliskich.