Jak pielęgnować meble wiklinowe?

Meble wiklinowe to wyroby, które od kilku lat z powodzeniem goszczą w naszych domach i mieszkaniach. Charakteryzują się nie tylko pięknym wyglądem, dodając wnętrzu przyjemnego i ciepłego akcentu, ale także wyjątkową trwałością i jednoczesną lekkością, a to wszystko w atrakcyjnej cenie. By jednak meble z wikliny służyły nam przez długi czas, spełniając swoje funkcje, materiał ten należy odpowiednio pielęgnować. Odpowiednio, czyli jak? Odpowiedzią niech będzie niniejszy artykuł.

Wiklina to taki nasz rodzimy rattan. Materiał ten wykorzystywany jest od wieków do wyplatania rozmaitych produktów- zarówno przedmiotów codziennego użytku, jak i ozdób oraz mebli. Jest naturalny i ekologiczny, pięknie się prezentuje, łatwo przetwarza i formuje, a do tego- wbrew pozorom- jest trwały, zaś wykonane z niego meble solidne. By tak było, jest jednak jedno ale- o wiklinowe meble musimy odpowiednio zadbać.

Woda i słońce – to co najbardziej szkodzi wiklinie

Meble wiklinowe nienawidzą nadmiaru wody i słońca. Oczywiście meble, które wykorzystujemy w domu, nie są aż tak bardzo na nie narażone, jak w przypadku mebli ogrodowych z wikliny, natomiast zarówno jedne, jak i drugie musimy należycie chronić przed warunkami atmosferycznymi. Dlaczego jest to takie ważne? Bowiem wilgoć i nadmiar wody sprawia, że meble wiklinowe tracą swoją trwałość oraz formę, z kolei intensywne suszenie i wystawianie na działanie słońca sprawi, że wiklina się zeschnie, meble zaczną trzeszczeć i się chwiać. W jaki więc sposób powinniśmy je pielęgnować?

Jak czyścić meble wiklinowe?

Przede wszystkim należy zadbać o ich regularne odkurzanie tak, aby oczyścić je z zalegającego kurzu oraz okruszków. Możemy użyć do tego odkurzacza z miękką nakładką, bądź też suchej ściereczki. Jeśli natomiast na meblach pojawią się niewielkie zabrudzenia, możemy potraktować je wilgotną, dobrze odciśniętą ściereczką bądź gąbką. Świetnie sprawdzi się tu domowej roboty detergent, przygotowany z prostych składników. Może to być sól, soda oczyszczona, cytryna, kwasek cytrynowy lub ocet rozmieszane z wodą w proporcji 2 łyżki na 1 litr wody. Meble wiklinowe ogrodowe, ze względu na większe prawdopodobieństwo zabrudzeń, mogą wymagać czyszczenia z użyciem szczotki- starajmy się jednak używać jak najmniejszej ilości wody oraz nie trzeć zbyt mocno, by nie uszkodzić włókien wiklinowych witek. Zabrudzenia z wikliny doskonale usuwa także sama woda utleniona. Powinniśmy natomiast pamiętać o tym, by do wody nie dodawać ani mydła, ani płynu do naczyń, gdyż są środki, którymi doprowadzić możemy do znacznego pociemnienia wikliny. Jeśli naszym meblom chcemy przywrócić ładną barwę, warto użyć roztworu z wody i amoniaku, w proporcji 4 łyżki na 1 litr wody.

Jak suszyć wiklinowe meble?

Wiemy już, jak we właściwy sposób czyścić meble z wikliny. Jeśli wystąpiła konieczność użycia w tym celu wody, należy teraz dokładnie osuszyć meble. W żadnym wypadku nie można jednak wystawiać ich na pełne słońce! Połączenie wody i słońca sprawia, że wiklinowe meble w sposób gwałtowny wysychają, co prowadzi do ich zniekształcenia. Chcąc osuszyć wiklinę należy po prostu wytrzeć meble suchą ściereczką i pozostawić je w pokojowych warunkach do całkowitego wyschnięcia. Należy pamiętać także o tym, by w tym czasie nie korzystać z mebli, gdyż to także może być przyczyną ich deformacji.

Konserwacja wyrobów z wikliny

Meble wiklinowe możemy także trwale zabezpieczyć przed wpływem warunków atmosferycznych oraz czynników mechanicznych, zwiększając tym samym ich trwałość. W tym celu należy pomalować je bezbarwnym lakierem lub farbą przeznaczoną do tego typu wyrobów. Z kolei doskonałym, naturalnym środkiem konserwującym, a jednocześnie nadającym blasku i sprawiającym, że wiklina nie będzie skrzypieć jest oliwa z oliwek bądź olej lniany- możemy użyć ich raz na pół roku, przecierając meble dobrze nasączoną ściereczką i pozostawiając do wchłonięcia. Wiklinowe meble ogrodowe powinniśmy dodatkowo zabezpieczać na zimę- należy je dokładnie oczyścić, po czym schować do zaciemnionego i suchego pomieszczenia. Nie należy owijać ich folią, natomiast można przykryć je materiałowym, przepuszczającym powietrze pokrowcem.

Meble wiklinowe to wyroby praktyczne, funkcjonalne i atrakcyjne wizualnie. Nic więc dziwnego, że tak chętnie stają się wyposażeniem naszych domów, mieszkań i ogrodów. Odpowiednia ich pielęgnacja sprawi, że posłużą nam przez długi czas, ciesząc pięknym wyglądem i nadając wyjątkowego charakteru każdej przestrzeni.

Inne wpisy

Logo Wiklinowe Cuda

Z pasji do rękodzieła...Wiklina daje ogromne możliwości jeśli chodzi o produkty, które można z niej wytworzyć. Oferujemy tradycyjne wyroby z wikliny, znane i używane od wielu lat a jeśli w naszym asortymencie nie ma danego produktu lub potrzebny jest przedmiot nieszablonowy, chętnie stworzymy go na indywidualne zamówienie klienta, według przygotowanego przez niego projektu.

Nasze produkty wiklinowe wyróżniają się najwyższą jakością, trwałością, różnorodnością wzorów i kolorów oraz dbałością o każdy, choćby najmniejszy szczegół a to wszystko w najlepszych cenach. Posiadamy produkty z wikliny w kolorze naturalnym, białym, wenge oraz innych kolorach. Oprócz wyrobów wiklinowych w naszej ofercie znaleźć można poduszki na huśtawkę lub fotel wiszący gniazdo bociana oraz poduchy na fotel bujany, fotel ogrodowy lub sofę w różnych wzorach i kolorach.

Zapraszamy więc do sklepu internetowego największego producenta polskich wyrobów wiklinowych. Gwarantujemy najwyższą jakość, konkurencyjne ceny oraz szybką realizację zamówienia. Wyroby z wikliny- znamy się na nich jak nikt inny! Wejdź na stronę producenta wyrobów wiklinowych i znajdź produkt najlepszy dla Ciebie i Twoich bliskich.